Twitter to jedno z najpopularniejszych social media w obecnych czasach. Wiele osób decyduje się na to, żeby założyć swoje konto na tym serwisie aby móc tweetować ze swoimi znajomymi. Na czym polega fenomen tego zagranicznego serwisu społecznościowego dostępnego w tak wielu krajach, w tym w Polsce?

Czym jest Twitter i jak działa?

Twitter to jedno z najszybszych miejsc gdzie można wymieniać się wiadomościami i informacjami na bieżąco. Jeżeli ktoś by chciał się pokusić o definicję to musiałby powiedzieć, że jest to serwis społecznościowych umożliwiający wymianę krótkich wiadomości tekstowych zwanych tweetami. Jeden tweet ma swoje ograniczenia – nie może przekraczać więcej niż 280 znaków. Należy jednak pamiętać, że zdjęcia, nazwy użytkowników, linki wliczają się w ten limit. Jak więc widać jest to naprawdę bardzo krótka wiadomosć – tak sama jak krótki ale bardzo intensywny świergot ptaka.

Istnieją również definicję, które mówią, że jest to mikroblog. Dzięki temu może spełniać on funkcję tak popularnych dzienników internetowych – jednak jego rozmiar będzie o wiele mniejszy od tradycyjnego bloga w sieci. Nie można jednak zapominać, że Twitter pełni funkcję komunikatora pomiędzy najróżniejszymi osobami – nie tylko swoimi znajomymi.

Może na początku będzie nam ciężko zawrzeć swoje myśli w 280 znakach. Jednak po dłuższym zaznajomieniu się z Twitterem przekonamy się sami, że umiemy zawrzeć swoje myśli w  takiej krótkiej wiadomości.

Ciekawostki o Twitterze

Na samym początku należy wspomnieć, że ten mikroblog istnieje już od 21 marca 2006 roku i systematycznie zdobywa na popularności. To już prawie czternaście lat jak zasięg Twittera rośnie dosłownie z dnia na dzień. Pierwszego Tweeta napisał współzałożyciel tego serwisu, który napisał “just setting up my twttr”, czyli “właśnie zakładam konto na twtr”.

Logo serwisu ma oficjalną nazwę Larry the Bird. Taka nazwa została nadana na cześć znanego koszykarza Larry’ego Birda. Warto również dodać, że od początku istnienia logo ewoluowało. Logo to jak widać ptaszek. Zawsze kojarzony był z delikatnymi odcieniami niebieskiego. Jednak na samym początku ptaszek miał krótkie skrzydełka i biały brzuszek. Drugi ptaszek miał z kolei wyłupiaste oczy.

O tym jak mocno ten serwis się rozrasta świadczy fakt, że już w 2015 roku było na nim zarejestrowanych prawie 280 mln użytkowników. W 2010 roku dochód pozyskany z Twittera liczyło się w milionach dolarów – dokładnie było to 28,3 mln dolarów. Z kolei już w 2015 roku dochód ten wzrósł jeszcze bardziej i wynosił 2,22 mld dolarów.

Mocnym dowodem na wzrost potęgi Twittera jest również fakt, że do 2010 roku serwis miał tylko 200 pracowników. Pomiędzy rokiem 2010 a 2015 liczba ta wzrosła do prawie czterech tysięcy.

Skąd wzięła się jego nazwa?

Warto również zatrzymać się przy samej nazwie serwisu. Na początku brzmiała ona „Twttr”. Docelowo nazwa funkcjonować miała jedna z nazw „Twitch” lub „Jitter”. Jaka nazwa obowiązuje aktualnie – sami widzimy. Należy jednak wiedzieć, że nazwa została wybrana przez Noah Glass – człowieka będące współzałożycielem tego serwisu. Wybrał ją on na podstawie poszukiwań prowadzonych w słowniku.

Twitter to doskonałe źródło rekrutacji. To niemożliwe? Nic bardziej mylnego, co udowodniła w  2014 roku firma HCL Technologies. Firma zadawała kandydatom przez trzy tygodnie po dwa pytania rekrutacyjne, które oznaczała specjalnym hashtagiem. Na tej podstawie wybrano 5 osób do ścisłego finału, którego zwycięzca otrzymał pracę w tej firmie. Samo HCL Technologies  dzięki tak innowacyjnemu procesowi rekrutacyjno mu dotarła aż do 88000 osób na Twitterze.

Twitter ratuje życie! Stało się to wtedy, kiedy pewien 38-latek zaciął się w londyńskiej ubikacji w jednym z pociągów Southwestern. Bezskutecznie próbował dodzwonić się do pomocy. Kiedy mu się to nie udało napisał oficjalnego tweeta na koncie firmy:

“UtknąłemWToalecie.Właśnie jesteśmyprzyElephanti Castle,pomóżcieproszę.Jadęw kierunkuOrpington”. Dzięki temu pomoc nadeszła do niego bardzo szybko.

Łatwo można więc stwierdzić, że Twitter jest bardzo przydatnym serwisem społecznościowym.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]